Kansliet

Hittade du inte svar på din fråga på hemsidan? Ingen panik, kontakta oss på kansliet@skolungdom.fi eller om det gäller studiekorten kan du skicka till studiekort@skolungdom.fi. Personalens enskilda kontaktuppgifter hittar du här nedan.

Du är också välkommen att besöka vårt kansli på Kaserngatan 1 i Helsingfors. Spårvagnslinjen 10 stannar utanför Kirurgen och så går du ner för backen cirka 500 meter mot Brunnsparken. Du får gärna komma in på en kopp kaffe ifall du råkar ha vägarna förbi.

Faktureringsuppgifter | Laskutustiedot

Trakasserianmälan

Personal

Cecilia Huhtala, hon/henne
Förbundsordförande
cecilia.huhtala@skolungdom.fi
+358 50 322 7715

Cecilia leder förbundet och ansvarar för
intressebevakning, presskontakter och samarbete med andra organisationer. Hon fungerar också som förman för verksamhetsledaren.

Mikaela Jokinen, hon/henne
Verksamhetsledare
mikaela.jokinen@skolungdom.fi
+358 50 301 2456

Mikaela är förman för personalen och ansvarar för förbundets förvaltning och ekonomi samt studiekorten. Hon fungerar också som sekreterare på förbundsstyrelsens möten.


Simon Blomfelt (han/honom)
Politiskt sakkunnig
simon.blomfelt@skolungdom.fi

+358 50 318 1889

Simon koordinerar förbundets intressebevakning och påverkan.

Felix Lindvik (han/honom)
Kommunikatör
felix.lindvik@skolungdom.fi

+358 50 544 2567

Felix ansvarar för förbundets kommunikation och marknadsföring samt medlemstidningen EBL.

Carolina Savander (she/her)
Projektledare för debattprojektet
carolina.savander@skolungdom.fi

+358 50 567 5755

Projektledaren ansvarar för debattprojektet som görs i samband med Svensk Ungdom.

Julia Smeds
Art Director
julia.smeds@skolungdom.fi

Julia håller i trådarna för Elevbladets och kalenderns visuella uttryck.


Kansliet

Finlands Svenska Skolungdomsförbund FSS rf
FO-nummer: 0281364-6 | Föreningsnummer: 3952
Kaserngatan 1 D 65–66 (gatunivå)
00140 Helsingfors
kansliet@skolungdom.fi


Stödtjänster för unga

Ärligt talat kan du chatta med professionella handledare och psykolog.
Våga frågas logo
Våga fråga kan du ställa frågor anonymt om allt från arbete och studier till psykiskt och fysiskt välmående, relationer och sex.

Håll dig uppdaterad - Prenumerera på FSS nyhetsbrev!

Få senaste informationen om FSS verksamhet direkt i din inkorg en gång i månaden!

Vi spammar inte! Läs vår [link]integritetspolicy[/link] för mer info.

Håll dig uppdaterad - Prenumerera på FSS nyhetsbrev!

Få senaste informationen om FSS verksamhet direkt i din inkorg en gång i månaden!

Vi spammar inte! Läs vår [link]integritetspolicy[/link] för mer info.