Kansliet

Hittade du inte svar på din fråga på hemsidan? Ingen panik, kontakta oss på kansliet@skolungdom.fi eller om det gäller studiekorten kan du maila till studiekort@skolungdom.fi. Personalens enskilda kontaktuppgifter hittar du här nedan.

Du är också välkommen att besöka vårt kansli på Kaserngatan 1 i Helsingfors. Spårvagnslinjen 10 stannar utanför Kirurgen och så går du ner för backen cirka 500 meter mot Brunnsparken. Du får gärna komma in på en kopp kaffe ifall du råkar ha vägarna förbi.

Faktureringsuppgifter | Laskutustiedot

Trakasserianmälan

Personal

Cecilia Huhtala
Förbundsordförande
cecilia.huhtala@skolungdom.fi
044 980 7553

Cecilia leder förbundet och ansvarar för
intressebevakning, presskontakter och samarbete med andra organisationer

Verksamhetsledare Elin Svedman

Elin Svedman
Verksamhetsledare
elin.svedman@skolungdom.fi
050 565 8390

Elin är förman för personalen och ansvarar för förbundets förvaltning och ekonomi samt studiekorten. Hon fungerar också som sekreterare på förbundsstyrelsens möten.


Henri Winberg
Politiskt sakkunnig
henri.winberg@skolungdom.fi

044 258 8886

Henri koordinerar förbundets intressebevakning och påverkan.


Felix Lindvik
Kommunikatör
felix.lindvik@skolungdom.fi

045 351 5277

Felix ansvarar för förbundets kommunikation och marknadsföring.

Jenna Tulonen
projektkoordinator för Trygga skolan
jenna.tulonen@skolungdom.fi

040 851 5474

Jenna ansvarar för projektet Trygga skolan i Finland som görs i samarbete med Ekvalita.

Richard Smeds
Koordinator för debattprojektet
richard.smeds@skolungdom.fi

040 356 4321

Richard ansvarar för debattprojektet och den nationella debattävlingen som ordnas i samarbete med Svensk Ungdom.

Adele Westerlund
Chefredaktör för Elevbladet
adele.westerlund@skolungdom.fi

045 892 5070

Adele ansvarar för Elevbladets innehåll, både på tidningen och på webbsidan.

Nelly Lindström
Art Director, Elevbladet EBL
nelly.lindstrom@skolungdom.fi

Nelly håller i trådarna för Elevbladets visuella uttryck.


Kansliet

Finlands Svenska Skolungdomsförbund FSS rf
FO-nummer: 0281364-6 | Föreningsnummer: 3952
Kaserngatan 1 D 65–66 (gatunivå)
00140 Helsingfors
kansliet@skolungdom.fi



    Stödtjänster för unga

    Ärligt talat kan du chatta med professionella handledare och psykolog.
    Våga frågas logo
    Våga fråga kan du ställa frågor anonymt om allt från arbete och studier till psykiskt och fysiskt välmående, relationer och sex.