Pressmeddelande 11.8.
Finlands Svenska Skolungdomsförbund FSS rf
Läsåret 2021–2022 inleds som bäst. Undervisnings- och kulturministeriet samt Institutet för hälsa och välfärd meddelade i slutet av förra veckan att både grundskolor och andra stadiet får återgå till närundervisning. Finlands Svenska Skolungdomsförbund FSS rf applåderar beslutet.
-Att läsåret inleds med närundervisning är definitivt rätt beslut. Unga behöver få återvända till skolan både med tanke på inlärningen och det sociala, säger Alexandra Wegelius, ordförande för Finlands Svenska Skolungdomsförbund.
Vaccineringen av 12-15-åringar har fåtts igång vilket ger hopp om att närundervisningen kan fortsätta under hösten och att ungas liv så småningom kan normaliseras.
-Unga har varit väldigt hårt drabbade av coronapandemin och därmed är det jätteviktigt att skolstarten inleds med närundervisning, säger Wegelius.
Alexandra Wegelius
förbundsordförande, FSS
050 466 1551