Sent på hösten år 1939 stoppade Nazistiska trupper som ockuperat tidigare Tjeckoslovakien en demonstration. Det var studerande från medicinska fakulteten vid Charles University som demonstrerade för att hedra den en gång självständiga republiken Tjeckoslovakien.
Demonstrationen slutade när studerande Jan Opletal dog. Hans jordfästning som ägde rum den 15 november blev en fortsättning på demonstrationen mot Nazisterna när tusentals adra studerande dök upp. Det här resulterade i att Nazisterna skred till åtgärder och stängde alla institutioner för högre utbildning. Mer än 1200 studerande skickades till koncentrationsläger och den 17 november dödades nio studerande utan rättegång.
För att hedra minnet av de här tragiska händelserna har den 17 november blivit vald till Internationella Elevdagen.
FSS deltar i vår europeiska takorganisation OBESSU:s kampanj #Free2 för att fira Internationella Elevdagen. Vi tycker att alla ska vara #Free2Study, men vad du tycker du? Följ oss under dagen på Twitter, Facebook och Instagram @skolungdom, hashtagga med #17now, #Free2Study #Free2Move eller #Free2 och det du vill att studerande ska ha rätt till! Om du vill ha mer info om den Internationella Elevdagen så gå in på OBESSU.org!